Jdi na obsah Jdi na menu
 

Změnili jsme krmení

5. 3. 2009

Určitě jste už taky uvažovali, co a jak dávat těm našich hafanům, aby pěkně prospívali, na žrádlo se těšili a cenově vás to nezruinovalo. Díky Arwen mlsnému jazyku jsem vyzkoušela opravdu velké množství granulí, dokonce i sušené maso a konzervy. Vždy to dopadlo stejně, chvilku to vypadalo nadějně a pak bum, Arwen přišla k misce a hodila ten svůj výraz "už zase ty odporný kuličky?" Nebud lhát, svého psa mám opravdu hodně ráda a to, že na granulích jakž takž přežívá mi nestačilo. Horko těžko jsme se drželi na 20kg a například při změně prostředí i dva dny nežrala vůbec. Přitom jinak byla zdravá, nechutenstvím určitě netrpěla (zvlášť u našeho stolu při obědě).

Obrazek

V té době jsem i občas slyšela o krmení syrovým masem, nějaké to "BARF". Pár odkazů jsem i projela, ale všechno to bylo samé procento, složení alias tabulka potravinářskochemické fakulty a tak nějak se ve mě probudila lenost a dál jela na granulích. Když jsem ovšem zjišťovala, že opravdu velké procento našich kamarádů krmí syrovým a neslyšela od nich jediný špatný názor, začal ve mě hlodat červíček...

Obrazek

Dovršila to všechno Katka Novosádová k jejímž stránkách jsem se dostala náhodou přes coursingové forum. Objevila jsem tam pár článků o tom, jak přešla na BARF ona a hlavně velmi jednoduché a polomatické vysvětlení, v čem to krmení vlastně spočívá. Nechci se nějak extra rozepisovat o tom, co jsem se tam dočetla...jen tam zajděte a pročtěte si to a když budete chtít vědět víc - na http://www.mujpes.cz/ je diskuze Syrové maso a tam vám všichni rádi poradí. I já tam chodím hodně často. Vím, že Katka ráda poradí i po mejlu.

Obrazek

S těmito znalostmi a s dávkou odvahy jsem předstoupila před Standu. Znáte to, chlapi jsou línější a pohodlnější, ale snad díky článkům od Katky se mi povedlo ho přesvědčit. Navíc mamina, která s námi už nějakou opět bydlí, byla nadšená. Začala shánět maso, nakupovat zeleninu a užívá si ty chvíle, kdy mě konečně baví učit se porcovat maso a pohybovat se kolem sporáku, i když si tam jen odkládám misky, protože BARF je o syrovém mase (s kostmi) se zeleninou a případně přílohami.

Obrazek

Holky jsou nadšené. Ashley by asi sežrala cokoliv, co se jen vzdáleně žrádlu přibližuje. Ovšem to, že škvrně krásně prospívá, je důkazem, jak i štěně (náročné na vyváženou stravu) se dá krmit syrovým masem.  Arwen jsem nikdy nazažila slintat, žadonit o jídlo, aby vylízala misku...vždycky žrala tak, aby přežila. Dnes si užívám tu chvíli, o které jsem kdysi četla..."zkuste v momentě, kdy je pes v tom nejhlubším spánku, cinknout miskou v kuchyni - téměř 100% se přiřítí a nehne se od vás, dokud miska není plná postavená před ním". Když vidím, jak jí chutná, baští i zeleninu, když vidím, jak místo obrovské hromady dávám do pytlíku pár bobků, když vidím na váze, že pár kilo jsme nahoru dostali, takže od jara můžeme zase makat naplno...všechno tohle je jasný důkaz, že další granule už hledat nebudeme.

Obrazek

A co nějaké nevýhody? Nevím o žádných, neboť zatím mě i strašně baví příprava žrádla. Spočívá pouze v tom zajistit maso (buď u řezníka, v hypermarketu nebo přes specializované obchody s masem pro psy), zeleninu (v každém krámě mají mraženou, až bude sezóna, budeme mít čerstvou) a občas něco dodat..což pokud dáváte psovi "ze stolu" je to nejmenší. Maso si navážím, zeleninu upravím tak, aby se holkám lépe trávila, taky navážím, dodám maximálně lososový olej, občas vločky nebo těstoviny a dám do pytlíků do mrazáku. Když chci, aby se holky zabavili - třeba při vytírání (aby mi nanašlapali) dám jim kosti na kousání. Jogurty a tvarohy se u nás jí denně, zvláště máma jí ty "zdravé bílé" - každou chvíli vylízají kelímek nebo dostanou svůj vlastní. Vajíčko z pečení se taky najde. A když uvidím, co holkám schází, zeptám se na foru a najdeme optimální potravinu, co případné vitamíny a minerály doplní.

Foto, jak si holky baští alias "Královácký masakr kuřete pitbulem"